Здрава Храна

КЕФИР

КЕФИР

Сличен како јогурт, но е повеќе од тоа. Кефирот е напивка со киселкав и специфичен вкус и со кремаста млечна структура. Се добива со збогатување на млекото со таканаречени кефирни култури кои, во суштина, претставуваат симбиоза на корисни бактерии и габи.  Потекло Оваа магична напивка потекнува од кавкаскиот регион и има историја долга повеќе од 2000 години. Жителите на Кавказ,…

Повеќе

КРАСТАВИЦА – Свежо и здраво

КРАСТАВИЦА – Свежо и здраво

  Освежително, хранливо и нискокалорично едногодишно растение без кое речиси и да не може да се замисли нашата традиционална кујна. Зеленчук кој се одгледува повеќе од 1000 години, и е на самиот врв по бројните позитивни својства, како врз здравјето, така и во светот на убавината.  Постојат повеќе видови краставици кои се разликуваат според големината, формата и бојата, а се…

Повеќе

ВРЕМЕ Е ЗА „ГЕНЕРАЛКА“ – ГОЛЕМО ПРОЛЕТНО ЧИСТЕЊЕ НА ОРГАНИЗМОТ

ВРЕМЕ Е ЗА „ГЕНЕРАЛКА“  – ГОЛЕМО ПРОЛЕТНО ЧИСТЕЊЕ НА ОРГАНИЗМОТ

Вообичаено, по долгата зима, на организмот му е потребно своевидно „рестартирање“ и започнување на нова свежа животна серија полна со енергија.Во природата, пролетта е време на будење, обновување и растење. Па, така, и за нашиот организам, оваа годишна доба е време за регенерација, обновување и за полнење на батериите. Чистењето на организмот може да ви помогне во враќањето на енергијата…

Повеќе

БОЗЕЛ

БОЗЕЛ

Латинското име му е Sambicus nigra, додека во традиционалната медицина бозелот се среќава под повеќе различни имиња. Расте насекаде, на влажни и на запуштени места, а расте и покрај патишта и во дворови. На планинските места расте како грмушка, а додека на ниските места како дрво, и достигнува височина и до 5 метри. Се вбројува меѓу најстарите лековити билки и…

Повеќе

ТИКВИЧКИ

ТИКВИЧКИ

Тиквичките припаѓаат на видот Cucurbitaceae, а во ботаничка смисла тие се сметаат за овошје. Се карактеризираат со долгнавеста форма и зелена кора, поради што многу личат на краставици. Плодот е богат со хранливи материи, така што тие треба почесто да бидат вклучени во нашето мени. Повеќето хранливи материи, како што се витамините Б и Ц, се наоѓаат во кората, па…

Повеќе

БАМЈА

БАМЈА

Бамјата е мешунка богата со растителни влакна кои се потребни за одржување на правилна работа на дигестивниот систем. Во својот состав содржи повеќе витамини и минерали, особено витамини од групата Б, а пред сѐ витамин Б6. Таа е преполна и со антиоксиданти и благодарение на овие материи, како прилог во оброкот, бамјата може да ја намали апсорпцијата на шеќерите во…

Повеќе

СПАНАЌ – дневна доза здравје

СПАНАЌ – дневна доза здравје

Долга е листата на здравствени придобивки на овој исклучителен зеленчук. Во прилог на ова одат и многуте проблеми решени од познатиот цртан јунак Попај морнарот, кој сите свои неволји ги решаваше ни помалку ни повеќе, туку со само една порција спанаќ. Тајната на ПОПАЈ? Спанаќот, на латински Spinacia oleracea е едногодишно растение кое се претпоставува дека потекнува од Блискиот Исток,…

Повеќе

МАЈЧИНА ДУШИЧКА

МАЈЧИНА ДУШИЧКА

Повеќегодишна ароматична билка, со нежни цветови и со прекрасен и карактеристичен мирис. Одамна позната и употребувана, како во народната, така и во научната медицина. За лековити цели се употребуваат расцветаните делови кои внимателно се собираат, се сушат и, на тој начин, се чуваат и се употребуваат во текот на целата година. Mајчината душичка вирeе на места изложени на сонце и…

Повеќе

Зелена салата

Зелена салата

Првата асоцијација, кога е во прашање салата, е зелената салата или позната уште како марула. На луѓето им е позната уште векови пред новата ера, а до ден-денес е редовен придружник речиси на секоја трпеза. Се вклопува речиси со секое јадење, може да е дел од секоја салата, а неретко е специјалитет сама по себе. Редовен придружник е и на…

Повеќе

Кајсија

Кајсија

Вкусна, сочна и со карактеристични мирис и вкус. Неодолива и за најпребирливите. Со малку калории, вода и со многу корисни материи. Богата е со бета-каротен, растителни влакна, Б-комплекс витамини, етерични масла, витамин Ц, протеини, скроб и со други значајни биокомпоненти. Позитивно делува на целиот организам, а свое место има и во превенција, па и во лекување на повеќе здравствени нарушувања.…

Повеќе