ПОМЕЛО

Овој џиновски цитрус е навистина вкусен, диететски и бескрајно корисен плод. Високиот процент на витамин Ц во составот, го прави број еден сојузник во борбата со вирусите и бактериите. Помелото е богато и со биофлавоноиди кои се борат против клетките на ракот во градите, цревата и панкреасот. Содржи калиум или верен чувар на срцето и пектин кој ги чисти наслагите од артериите – клучно за луѓето кои боледуваат од хипертензија. Екстрактот од кората на помелото има моќ да го излекува пореметениот метаболизам. Жените го обожаваат ова овошје, бидејќи го поттикнува колагенот за здрави заби и блескава кожа.