Збогум суви дланки

Редовното миење раце (заедно со седењето дома) е најефективна превенција од коронавирус! Точната препорака гласи: Рацете треба да се мијат темелно, најмалку 20тина секунди со цел да се спречи ширењето на бактериите.
Но, редовното миење и дезинфицирање на рацете на многумина им донесе сува и испукана кожа. Колку и да е благ сапунот, самата редовна пракса го загрозува бариерниот интегритет на кожата, бидејќи покрај бактериите, се измиваат и нејзините природни масла.
Хидратацијата на дланките не е неопходна само од естетски аспект, кожата станува помалку ефикасна бариера против инфекции доколку е оштетена.

Мијте ги рацете со млака вода, бидејќи и со ладна и со жешка ризикувате да ги пресушите.

Подалеку од тврд сапун
Тврдиот сапун заменете го со хидратантен антибактериски течен сапун, особено ако страдате од егзема или дерматит. На овој начин истовремено ќе ги уништите бактериите и ќе се погрижите кожата да остане мека и мазна. Подеднакво добра алтернатива се и сапуните кои содржат состојки како шеа путер, алое вера, глицерин и ланолин. Ако течниот сапун не ви дава ефект на чисто, тогаш барем купувајте кремасти тврди сапуни.

Загрејте малку маслиново масло, не директно на оган, туку во сад што ќе го ставите во жешка вода. Со млакото масло масирајте ги дланките.

Кремот за раце е задолжителен 
Создадете пракса после после миење или гел за дезинфекција, да нанесувате крем за раце и тоа во подебел слој. Лосионите не се опција поради големото количество вода во составот, а бидејќи водата делува како магнет и ја привлекува онаа вода која се наоѓа во длабоките слоеви на кожата, логично е дека лосионот нема да делува како блокатор. Значи при користење лосион, водата лесно бега на површината на кожата од каде што испарува предизвикувајќи дополнителна сувост.

Носете ракавици од 2 до 3 часа
Ракавиците се особено пожелни кога го чистите домот, бидејќи така ќе ја поштедите кожата од агресивните хемикалии присутни во средствата за чистење. Но, имајте на ум дека предолгото носење гумени ракавици несомнено ќе ја влоши состојбата со кожата. Оневозможена да дише, кожата ќе се поти, а потта ќе ја потенцира иритацијата.

Темелно сушете ги рацете
Несоодветното бришење на рацете го забрзува сушењето на кожата, бидејќи при процесот на испарување на водата се одземаат и природните масла. Темелното сушење е клучно и за да се спречи трансферот на бактерии и вируси, бидејќи мокрите дланки го зголемуваат таквиот ризик. Најбезбедни за бришење се хартиените шамичиња за една употреба. Дома можете да се потпрете на памучните пешкири кои ќе ги менувате на 3 дена и ќе ги користите исклучиво вие.

Меки дланки преку ноќ
Пред да си легнете, нанесете подебел слој вазелин и замотајте ги дланките со најлонска фолија, а потоа облечете волнени ракавици.

Природна маска 
Промешајте малку овес со топло млеко и додајте маслиново масло, распоредете ја смесата на дланките, облечете гумени ракавици и дозволете им на состојките да делуваат 20 мин.