Sezoni i teshtitjes ka filluar

Njerëzit e armatosur me shami në pranverë kanë vetëm një brengë- alergjia ndaj polenit! Risia është që nën radar regjistrohen një sërë simptomash, të shpjeguara më poshtë, të cilat rrezikojnë jetën e përditshme tashmë të rrezikuar.

Sytë e kuq, rrjedhje e hundë, teshtitjet, kollitjet? Fatkeqësisht, për shumë njerëz, ardhja e pranverës nuk përcillet me cicërimat e zogjëve, por nga nuhatja dhe teshtitja. Po, fajësoni alergjitë që bëhen më të mëdha çdo vit, madje edhe mes fëmijëve. Është interesante që lista e simptomave të shkaktuara nga grimcat e polenit fluturues po zgjerohet gjithashtu. Shumë nga manifestimet që njerëzit i përjetojnë janë të lidhura me alergjitë edhe pse ne nuk kemi qenë të vetëdijshëm për të.

Duke marrë parasysh që sezoni i polenit po bëhet më i gjatë dhe më intensiv, falë rritjes së temperaturave (lexoni: ndryshimet e klimës), vuajtja juaj do të jetë më e ndërlikuar dhe më e gjatë se kurrë më parë. Një gjë është e sigurt – është e pamundur të parandaloni shpërthimin e pashmangshëm të polenit, kështu që le të shohim se si ta parandalojmë atë, në mënyrë që të mund ta shijojmë pranverën ashtu siç dëshirojmë.

LODHJE

Kur poleni thithet, trupi sekreton substanca inflamatore që në vetvete janë të mjaftueshme për t’ju shterur forcat. Por këta ndërmjetësues inflamator gjithashtu rrisin prodhimin e mukozës, gjë që shkakton bllokim dhe kështu vështirëson frymëmarrjen. Në këtë mënyrë, ngadalë por sigurt do të vini në netët shqetësuese dhe pa gjumë që do t’i kaloni duke pastruar hundët.

Parandaloni:Përdorni sprej OTC për hundë me bazë të kortikosteroidit për të ndikuar edhe në inflamacion. Nëse vendosni me antihistaminë, zgjedhni një formulë pa gjumë, pasi ka të ngjarë të ndjeheni të lodhur gjatë gjithë ditës edhe pse keni marrë ilaçin gjatë natës. Gjendja juaj e përgjithshme mund të jetë e mirë, por truri juaj nuk do të funksionojë me kapacitet të plotë.

KRUARJA E VESHËVE, GOJËS OSE GRYKËS

A ndjeni gudulisje ose djegie në fyt pasi të keni nuhatur fruta ose perime të caktuara? Nëse vuani nga ethet e polenit, ka më shumë të ngjarë të keni sindromën e alergjisë orale. Thelbi: sistemi imunitar nuk mund të bëjë dallimin midis proteinave të polenit të pranishëm në bimë jashtë dhe të ngjashme me ato që gjenden në ushqimet që furnizoni. Kur hani ushqim, kanalet e hundës dhe ato në fyt ngacmohen, gjë që çon në shfaqjen e simptomave tipike, pranverore, alergjike si teshtitura.
Parandaloni:Kini kujdes kur fillon kruarja për të identifikuar se cilat ushqime kanë më shumë të ngjarë të shkaktojnë një reagim, dhe pastaj shmangni ato ushqime të paktën në formë të papërpunuar. Ju mund të mos keni nevojë të hiqni dorë plotësisht sepse gatimi i ushqimit mund të shkatërrojë alergjenët. Ndonjëherë mjafton vetëm për të hequr lëkurën, sepse përqendrimi i proteinës ngacmuese është më i larti këtu.

FRYRJA E QESKAVE LAKRIMALE

Kur sytë marrin një dozë të madhe poleni, trupi fillon të sekretojë histaminën, një kimikate që stimulon rrjedhjen e gjakut në atë rajon. Falë lëngut shtesë, ka një ënjtje të nënsyve dhe pasazheve të hundës. Ënjtja dhe bllokimi pengojnë qarkullimin, kështu që gjaku mblidhet rreth syve.
Parandaloni:Aplikoni fasha të ftohta – një ilaç i vjetër, por efektiv. Zhytni një peshqir në ujë të ftohtë dhe përdoreni atë mbi sytë e mbyllur rreth njëzet minuta për të ngushtuar enët e gjakut. Por bëjeni këtë duke qëndruar në këmbë, jo shtrirë, sepse graviteti do të ndihmojë në drenimin e gjakut rreth syve tuaj. Për të trajtuar alergjitë, merrni pika antihistamine në sy që bllokojnë receptorët e histaminës në sy, dhe do të vini re një ulje të ënjtjes. Filloni t’i përdorni ato për një deri në dy javë para se të shfaqet alergjia e pritshme dhe vazhdoni deri në fund të sezonit.

DHËMBË TË NDJESHËM

Shtrëngimi i sinuseve maksilar, që ndodhet brenda secilës prej kockave të mollës, bën presion në dhëmbët e nofullës së sipërme.
Parandaloni:Spreji hundësh anti-inflamator steroid duhet të zvogëlojë dhimbjen e dhëmbëve duke lehtësuar presionin e shkaktuar nga sinuset e bllokuara. Por kjo vlen vetëm kur ndjeshmëria e dhëmbëve është shkaktuar me të vërtetë nga bllokimi. Zgavrat inflamatore të hundës janë një sipërfaqje e shkëlqyeshme për bakteret, kështu që rreziku i infeksioneve të sinuseve është i lartë. Në fakt, dhimbja e pashpjegueshme e dhëmbëve është një shenjë që alergjia ka përparuar dhe se është i domosdoshëm një antibiotik. Shkoni te mjeku!

DHIMBJE NË STOMAK

Është krejt normale që një person të përbijë një çerek mukozë çdo ditë. Kur mukoza ndërtohet në pjesën e pasme të fytit, kurse hunda, fyti dhe sinuset vazhdimisht e prodhojnë atë, atëherë stomaku do të përballet gjithashtu me një sasi më të pasur (e dimë, është e tmerrshme). Stomaku është veçanërisht i ndjeshëm në mbrëmje, sepse frymëmarrja gjatë natës trash mukozën, kështu që sistemi tretës ka vështirësi në përpunimin e tij.
Parandaloni:Uji me kripë është zgjidhja sepse pastron pasazhet e hundës dhe hollon mukozën, kështu që është ajo bëhet më pak e dendur dhe më lehtë pastrohet. Përdorni ujë të distiluar, të filtruar ose të zier (jo nga rubineti) për të pastruar pjesën e sprejit nga hunda para çdo përdorimi.

30% e popullatës maqedonase vuan nga alergjitë e shkaktuara nga poleni, dhe numri po rritet nga viti në vit.

Nga ora 11:00 deri në ora 18:00, përqendrimi i polenit është më i larti, mbylluni në shtëpi dhe mbyllni dritaret.

Në shtrat me armikun?

Poleni ngjitet në flokë gjatë gjithë ditës dhe bie në jastëk dhe fytyrë natën. Për të siguruar një natë të qetë, ndërroni mbulesën ose lani flokët. Pastroni shtëpinë tuaj më shpesh dhe mbajini këpucët përpara derës.
Astma bronkiale – forma më e rëndë e alergjisë
Megjithëse të rralla, megjithatë, reaksionet alergjike të rënda nuk përjashtohen. Ato shpesh manifestohen nga dëmtimi i mukozës në fyt. Forma më e rëndë është astma bronkiale ose rrjedhja e mukozës në bronket dhe kongjestioni i organeve të frymëmarrjes – ndërhyrja urgjente mjekësore është e nevojshme.

DILEMA: Alergji apo ftohje e zakonshme?
I ftohti i zakonshëm zgjat rreth një javë, shoqërohet me temperaturë dhe kollë dhe zakonisht është i pranishëm në muajt e dimrit. Ftohjet alergjike shfaqen në pranverë dhe zgjasin me javë, madje edhe muaj, dhe rrallë përcillen nga temperatura. Te alergjitë, kulmi ndodh në një pjesë të caktuar të ditës, çdo ditë. Natyra nuk është i vetmi fjator! Lisi, frashri, pisha, lajthia, verri,mështekna, shelgia, bari … Sipas informatave të fundit, në listën e shkaktarëve shtoni edhe ndotjen e ajrit! Më saktësish, radikalet acide, benzoatet, sulfatet ose me një fjalë – gazrat shkarkues që dëmtojnë mukozën e frymëmarrjes, duke e bërë më të lehtë hyrjen e alergjenëve.