Ублажете ја псоријазата преку стомакот

Ублажете ја псоријазата преку стомакот

3% од светското население страда од оваа непријатна болест.

Што да внесувате?

Горчлива тиква

Една шолја свеж сок од тиква помешан со една кафена лажица сок од зелен лимон треба да се зема постепено на празен стомак, секој ден во период од 4 до 6 месеци.

Матеница

Потсирено млеко или матеница е докажан сојузник во борбата со псоријазата. Може да се консумира во неограничени количини. Храна што изобилува со витамин Е или готов суплемент (препорачана дневна доза изнесува 400 милиграми, а помага во намалувањето на чешањето и формирање на лушпи од телото)

Спанаќ, краставици, вода од кокос

Топ три сојузници против псоријаза.

Што да избегнувате?

Порткоал, лимон, цитрони. Доматите може да се употребуваат повремено, но по можност целосно да се исклучат. Исто така не се препорачува ананас, јогурт, јагоди, слатки, безалкохолни пијалаци и лакохол. Одбегнувајте да комбинирате сладок и кисел вкус, врела и ладна храна.

Природни лекови за локална употреба

Масло од авокадо – внимателно нанесувајте го на заболените места.

Масло од индиски орев – маслото од надворешната кора на индискиот орев има горчлив вкус, па освен за премачкување на заболените места, може и да го пиете.

Листови од зелка – темелно исчистете ги во топла вода и оставете ги да се исушат. Извадете ги жилите од листовите и така омекнати и загреани искористете ги за да направите преврска на заболените места.

Свежиот прав од ним се смета за најефикасно природно решение не само за псоријазата, туку за сите можни болести што ја зафаќаат кожата.