Божиќен колач со суво овошје

Божиќен колач со суво овошје

Потребни состојки:

 • 3 јајца
 • 250 гр путер чуван на собна температура
 • ½ кафена лажица сол
 • 30 мл рум
 • ½ кафена лажица сода бикарбона
 • ½ кафена лажица топла вода
 • сок од ½ портокал
 • 200 гр сечкани ореви
 • 50 гр сечкани лешници
 • 200 гр брусница
 • 50 гр суво грозје
 • 180 гр брашно
 • 200 гр мед

Подготовка:

Одвојте ги жолчките од белките. Матете го медот со путерот додека да добиете пенеста смеса, па додадете ги жолчките, солта и румот. Растворете ја содата во топлата вода, сипете го сокот од портокал (очекувајте реакција) па сипете го растворот во смесата што ја матевте. Постепено додавајте го брашното и матете. Во друг сад цврсто изматете ги белките, па додадете ги во матените жолчки заедно со сувото овошје и јатките. Соединете ја смесата со шпатула, па сипете ја во калап за куглоф претходно намастен со путер. Печете го колачот во загреана рерна на 150 степени околу 10 минути, а потоа уште 2 часа на 125 степени. Боцнете чепкалка во тестото за да бидете сигурни дека колачот е печен. Декорирајте по желба.

За повеќе рецепти кликнете тука.