Домашни крекери од семки

Домашни крекери од семки

Потребни состојки:

  • 80 г сончоглед
  • 40 г сусам
  • 30 г ленено семе
  • 150 г брашно од спелта (или интегрално)
  • 3 лажици маслиново масло
  • 100 г топла вода
  • 2-3 лажички сол и други зачини по желба

Подготовка:

Измешајте ги состојките и замесете тесто. Сукајте го тестото на хартија за печење, што потенко, тоа подобро. тестото, сосе хартијата, префрлете го во плех. Печете на загреана рерна од 180 степени околу 25-40 минути. Должината на печење зависи од дебелината на тестото и рерната. Штом тестото се испече и олади, искршете го на парчиња. послужете ги крекерите со грчки јогурт измешан со зачини или дресинг по избор.