Фритата со тиква

Фритата со тиква

Потребни состојки:

 • 1 страк праз
 • 3 чешни лук
 • 2 парчиња тиква
 • 6 јајца
 • 2 лажици фета сирење
 • 150 г кашкавал
 • табаско сос
 • 3 лажици микс од семиња
 • 1/2 лажица мајчина душичка, кари и оригано
 • маслиново масло
 • сол и црн пипер

Подготовка:

Исечкајте ја тиквата на мали коцки и ставете ја во плех обложен со хартија за печење. Поросете ја со мајчина душичка и црн пипер, пропрскајте ја со маслиново масло и печете на 190 степени. Пржете ги ситно сечканиот праз и лук додека омекнат заедно со зачините. Матете ги јајцата во длабок сад и додајте ги фета сирењето, ренданиот кашкавал и семињата. откако тиквата ќе се испече, додајте ја во тавата со празот, а потоа истурете ги јајцата. Кратко пржете, а потоа ставете ја тавата во рерна да се пече 15 минути на 180 степени.