Хранлива каша од овес и боровинки

Хранлива каша од овес и боровинки

Потребни состојки:

 • 80 мл оризово млеко
 • 70 мл вода
 • 2 лажици козји јогурт
 • 100 г овесни снегулки
 • 8 боровинки
 • 8 малини
 • 3 суви кајсии
 • ½ јаболко
 • 8 ф’стаци
 • 4 бадеми
 • 1 лажичка мед

Подготовка:

Полијте ги овесните снегулки со вода, засладено оризово млеко со мед и јогурт. Дел од малините и боровинките змечете ги со виљушка и додајте ги во смесата од овес заедно со јаболкото сечкано на коцки и сомелените јатки. Оставете ја смесата во ладилник да отстои минимум еден час пред да појадувате или, доколку е возможно, цела ноќ. Штом кашата е спремна за послужување, додајте ги останатите малини и боровинки, ситно сечканите кајсии и наросете малку мелени јатки. Ако смесата е сува, сипете малку оризово млеко.