Палео палачинки

Палео палачинки

Потребни состојки:

 • 64 гр бадемово брашно
 • 42 гр тапиока брашно
 • 32 гр кокосово брашно
 • ½ кафена лажица сода бикарбона
 • прстофат сол
 • 4 големи јајца
 • 85 гр бадемово млеко
 • 1 супена лажица мед или јаворов сируп
 • 1 кафена лажица бел вински оцет
 • 1 кафена лажица ванила екстракт
 • путер или кокосово масло за подмачкување на тавчето

Подготовка:

Во длабок сад, соединете ги сите суви состојки. Во друг сад, соединете ги останатите состојки. Мокрите состојки сипете ги во сувите и мешајте за да добиете хомогена смеса. Загрејте го тефлонското тавче и сосем малку премачкајте го со путер или кокосово масло. Сипете од смесата во тавата, палачинките треба да се подебели и не мора да се многу големи. Пржете ги по 2-3 минути од секоја страна. Служете ги топли со мед, банана или прилог по желба.