Посна медитеранска тава

Посна медитеранска тава

Потребни состојки:

 • 2 домати ситно сечкани
 • 2 чешни лук ситно сечкани
 • 1 модар домат сечкан на коцки
 • 2 парчиња цвекло сечкани на тенки кругови
 • 2 моркови тенко сечкани на крукчиња
 • 5-6 бамји цели или сечкани
 • 1 млада тиквичка сечкана на коцки
 • 150 г фета сирење
 • малку свеж магдонос
 • сол, бибер и суво оригано
 • малку оцет балсамико
 • 5-6 маслинки
 • маслиново масло

Подговотка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во големо тавче ставете го зеленчукот, пропрскајте го со маслиново масло и зачинете со сол и оригано. Убаво промешајте и озгора распоредете го фета сирењето. Покријте ја тавата со фолија и оставете ја да се пече 20 минути и уште 10 минути без фолија. Штом се олади, пропрскајте го зеленчукот со оцет балсамико, додајте ги сечканите маслинки и магодносот.