Ракчиња со лимон и лук

Ракчиња со лимон и лук

Потребни состојки:

  • 500 г ракчиња
  • 3 чешни лук, столчени
  • рендана кора од 1 лимон
  • сок од 1 лимон
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка суво оригано
  • 1/2 лажичка црвен пипер
  • сол и црн пипер по вкус
  • сечкан свеж магдонос и лимон за гарнир

Подготовка:

Во сад измешајте ги лукот, кората од лимон, сокот од лимон, маслиновото масло, сувото оригано, црвениот пипер, солта и црниот пипер. Додајте ги ракчињата во маринадата и убаво промешајте. Покријте го садот и ставете го во фрижидер најмалку 30 мин. за да се спојат вкусовите. Ако користите дрвени раженчиња, потопете ги во вода околу 30 мин. за да не изгорат на скара. Рамномерно распределете ги ракчињата на раженчињата и печете ги на претходно загреана скара 2-3 мин. или додека ракчињата не станат розови и малку јагленосани на рабовите. Додека се печат, премачкајте ги со преостанатата маринада. Префрлете ги раженчињата во чинија за сервирање. Украсете со сечкан магдонос и лимон за цедење.