Рижото со морски плодови

Рижото со морски плодови

Потребни состојки:

  • 2 шолји ориз
  • 1 чаша бело вино
  • 3-4 лешни лук
  • 3 лажици маслиново масло
  • 1 л супа од коцка
  • 200 г морски плодови
  • сол и бибер
  • мајчина душичка и рендана кора од лимон по вкус

Подготовка:

Пржете го лукот на загреано масло неколку минути, а штом почне да ја менува бојата додајте го оризот и малку пропржете го. Сипете ја чашата вино и варете на тивко додека да испари. Малку по малку, сипете ја супата со постојано мешање за да ја впие оризот. Зачинете со сол, бибер, мајчина душичка и малку рендана кора од лимон. Во тенџере настрана, сварете ги морските плодови, па штом се готови соединете ги со оризот.