Салата од црн грав

Салата од црн грав

Потребни состојки:

 • 200 гр црн грав (свеж или конзервиран)
 • 40 г целер
 • 120 г пченка
 • 50 г млад лук (само белиот дел)
 • 100 г микс од семки од тиква и сочоглед
 • 400 гр шери домати

Состојки за дресинг:

 • 20 г шеќер
 • 50 мл вода
 • Табаско сос, 1 лажица
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица оцет балсамико
 • малку бибер
 • 2 чешни лук
 • 70 мл маслиново масло

Подготовка:

Ако користите свеж грав, подобро сварете го претходниот ден за добро да се исцеди. Ставете го гравот во длабок сад за салата  заедно со стебленцата целер, сварената пченка, младиот лук и сечканите шери домати. Додајте ги и семките откако претходно ќе ги тостирате на тефлонска тава. Во тава топете го шеќерот додека целосно се стопи. Додајте вода и оставете ја тавата на оган додека шеќерот одново се стопи. Готовата карамела, штом добро се олади, измешајте ја со табаско сосот, сол, оцет балсамико, бибер, толчен лук и маслиново масло. Убаво измешајте го преливот и сипете го врз зеленчукот. Салатата служете ја ладна.