Бомбици со хималајска сол и црна чоколада

Бомбици со хималајска сол и црна чоколада

Потребни состојки за бомбици со хималајска сол и црна чоколада:

  • ½ шолја бадеми

  • ¾ шолја урми

  • 1 кафена лажица кокосово масло

  • 50 г темна чоколада (со 80 % какао)
  • Хималајска сол

Подготовка:

Ставете ги урмите да отстојат во жешка вода 30 минути. Во блендер или во друг процесор за храна сомелете ги бадемите, додадете ги исцедените бадеми и кокосовото масло и блендирајте додека да добиете смеса со која може да се формираат бомбици. Обликувајте ги бомбиците и ставете ги во замрзнувачот додека ја топите чоколадата. Потопете ги бомбиците, една по една, во стопената чоколада и поросете ги со хималајска сол. Ставете ги во замрзнувач околу 10 минути, а потоа чувајте ги во ладилникот сѐ до сервирање.