Модар домат со моцарела

Модар домат со моцарела

Потребни состојки:

  • 3 лажици маслиново масло
  • 1 црн домат исечкан на подебели тркалца
  • 2-3 домати
  • 150 гр моцарела
  • зачини по желба: сол, босилек, чили во прав, лук во прав

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Црните домати полијте ги со маслиново масло и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Врз секое тркалце домат, наредете тркалце моцарела и озгора зачинете. Печете околу 20-тина минути. Откако црниот домат ќе се испече, озгора наредете по едно тркалце свеж црвен домат.