Печени круши со ореви

Печени круши со ореви

Потребни состојки за печени круши со ореви:

  • 3 круши

  • 30 г овесни снегулки
  • 30 г сечкани ореви
  • Една рака суво грозје

  • 2 лажици мед

  • 1 кафена лажица цимет

Подготовка:

Преполовете ги крушите и нежно издлабете ги на средина колку да ги отстраните семките. Во еден сад соединете ги овесните снегулки, оревите, сувото грозје, циметот и медот. Наполнете ги крушите со филот и ставете ги да се печат 25 минути на 180 степени. Послужете ги со сладолед од ванила или уште подобро со грчки јогурт.

За повеќе рецепти кликнете тука.