Салата со млад спанаќ

Салата со млад спанаќ

Потребни состојки:

  • 100 г млад спанаќ
  • 1 зелено јаболко
  • 50 г моцарела
  • 30 г сечкани ореви

Состојки за прелив:

  • 2 лажици сок од лимон
  • 1 лажица ладно цедено маслиново масло
  • 1 лажичка сенф
  • сол и црн пипер

Оревите потпечете ги на хартија за печење околу 3 минути на 170 степени, па потоа исечкајте ги. Спанаќот измијте го, исцедете го и по можност не сечкајте го. Ако ливчињата се поголеми, скинете ги. Јаболкото исчекајте го на тенки парчиња, а моцарелата на коцки. Состојките за преливот мешајте ги со лажица за матење за убаво да се соединат, мешајте 1 минута или блендирајте ги. Во длабок сад ставете ги сите состојки за салата и прелијте ги со преливот.