Спортување во зима

Спортување во зима

Вежбањето на пониски температури нуди многу предности!

Ниските температури не смеат да бидат изговор за да се затворите дома, постојано. Планинските прошетки ви нудат чист воздух, но и можност да останете фит.

„Без разлика што имате 30, 40 или 50 години, сè уште можете да уживате во физичките активности надвор – и лете и зиме. Пешачење, џогирање, трчање или едноставни вежби за истегнување, што и да практикувате, имајте на ум дека отворениот простор е далеку побезбеден од вируси отколку затворениот“, вели д-р Адам Тенфорд, доцент по спортска медицина и рехабилитација на Универзитетот „Харвард“.

Предности на зимскиот тренинг

Зимата може да понуди придобивки што не ги добивате во лето. На пример, студеното време може да ја подобри издржливоста.

„На пониски температури срцето не мора да работи толку напорно, помалку се потите и трошите помалку енергија, што значи дека можете да вежбате поефикасно.“
Истражувањата исто така покажаа дека при вежбање на ладно време, телото ги користи наталожените масти на стомакот и бутовите како согорливи калории.

Плус, зимските тренинзи ви помагаат да бидете изложени на сончева светлина, што може да помогне да се избегне сезонско афективно нарушување, вид депресија што некои луѓе ја доживуваат во текот на зимските месеци.

Иако вежбањето на студено време е безбедно за повеќето луѓе, ако имате одредени состојби, како што се астма или проблеми со срцето, консултирајте се со вашиот лекар за да ги разгледате сите посебни мерки на претпазливост што треба да ги преземете врз основа на вашата состојба или лековите што ги пиете.

Комфорни надвор

Почитувајте го студеното време за да бидете сигурни дека сте соодветно подготвени, исто како што би правеле со летните горештини и влажноста. Еве неколку совети како да останете безбедни и здрави додека уживате во тренинзите на студено време.

Облекувајте се слоевито. Носете облека што можете лесно да ја соблечете и повторно да ја облечете по потреба. Започнете со тенок слој од синтетички материјал како што е полипропиленот кој ја одвлекува потта од порите.

Следно, облечете волнени парчиња облека за изолација. Избегнувајте памучна облека, бидејќи памукот ја апсорбира потта, а од мократа облека ќе ви биде уште поладно. Последниот слој нека биде водоотпорна облека што дише.

Заштитете ги главата, рацете и стапалата. Кога е ладно, протокот на крв се концентрира во јадрото на телото за да ви помогне да се загреете, но тоа ги прави главата, рацете и стапалата ранливи на студ. Носете ракавици обложени со волна, топли чорапи и волнена капа и заштитете ги очите од ветер и сјај со темни очила.

Нанесете крем за сончање. Зимското сонце подеднакво ја гори кожата како и летното. Ризикот се зголемува ако сте опкружени со снег, бидејќи снегот ја рефлектира сончевата светлина. Нанесете SPF 30 кој ги блокира двата типа ултравиолетови зраци – UVA и UVB и мелем за усни.

Останете хидрирани. Иако можеби нема да ви треба истиот внес на течности како во текот на летото, сепак треба да го задржите истиот пристап за хидратација. „Пијте вода пред, за време и после тренингот, и внимавајте да не ожеднете“, вели д-р Тенфорд.

„Не заборавајте да следите како се чувствува вашето тело за време на вежбањето на студено време“, вели д-р Тенфорд. „Безбедно уживање во вежбањето на отворено е приоритет!“

Загревањето пред тренинг е задолжително!

Кога мускулите не се загреани за тренинг, тие се изложени на поголем ризик од истегнување и повреди. „Не почнувајте со статични истегнувања, бидејќи тоа дополнително го зголемува ризикот од повреда“, вели д-р Адам Тенфорд. „Подинамични форми на истегнување што ги одржуваат деловите од телото во движење, најбрзо ги олабавуваат зглобовите, поттикнуваат циркулација и ги загреваат мускулите и ткивата“, вели тој.

Внимавајте на хипотермија

Вежбањето на ладно време го зголемува ризикот од хипотермија (абнормален пад на телесната температура). Веднаш побарајте итна помош ако развиете симптоми како што се интензивно треперење, екстремен замор, нејасен говор или губење на ориентацијата. Секогаш известете некого кога одите на отворено и понесете го со себе мобилниот телефон.