Супа од авокадо

Супа од авокадо

Подготовка:

3 шолји вода

2 авокада

1 домат

1 мала краставица

1/2 сечкана тиквица

малку босилек

малку копар

Подготовка:

Во блендер, ставeте ја водата, едно авокадо, доматот, краставицата, босилекот и копарот. Добро иситнете ги состојките и сипете ги во чинија. Потоа додадете го другото авокадо исечкано на коцки и тиквиците исечкани на коцки кои претходно сосем малку ќе ги пропржите со една капка маслиново масло. Супата може да се јаде и ладна, но слободно стоплете ја ако ви е повкусна така.