Зимски велнес на базен

Зимски велнес на базен

Освежувачко бегство во темните студени денови

Пливањето не е само освежувачка активност резервирана за топол летен ден – тоа е холистичка вежба која нуди огромен број здравствени придобивки за луѓето од сите возрасти. Од подобрување на кардиоваскуларната кондиција до подобрување на менталната благосостојба, пливањето се смета за една од најсеопфатните и најпријатните форми на вежбање.

Ако ви е тешко да ја одржите фитнес рутината во зима, бидејќи практикувате активности на отворено, пливањето во затворен простор нуди фантастична алтернатива која не само што ќе ве одржи активни, туку ќе ви обезбеди комплетна благосостојба за телото и умот.

Затворените базени се фитнес рај за ентузијастите кои бараат опција за вежбање преку целата година. Без разлика дали сте искусен пливач или почетник, затворените базени нудат контролирана средина заштитена од студеното време надвор, овозможувајќи ви удобно вежбање.

Здравствени придобивки

Кардиоваскуларно здравје

Пливањето е кардиоваскуларен тренинг кој го поттикнува срцето да пумпа, па затоа ја подобрува циркулацијата и здравјето на срцето. Ритмичките удари вклучуваат големи мускулни групи, помагајќи во одржување на здраво срце и намалување на ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Сила и издржливост

За разлика од многу други вежби, пливањето вклучува повеќе мускулни групи истовремено. Истовремено се активни рацете, нозете, мускулите на јадрото и грбот, промовирајќи сила, издржливост и тонирање на целото тело. Редовните сесии пливање може да доведат до зголемен мускулен тонус и севкупна сила на телото.

Нежно за зглобовите

Пливањето спаѓа во категорија вежби со мал удар, што го прави одличен избор за лица со болки во зглобовите, артритис или оние кои се опоравуваат од повреди. Предноста на водата лежи во можноста за пловење, а тоа го намалува стресот на зглобовите, а сепак обезбедува ефикасен тренинг.

Ефикасно согорување калории

Сесија на умерено пливање може да согори значителен број калории, што го прави ефикасна опција за оние кои сакаат да намалат килограми.

Подобрена флексибилност и рамнотежа

Повторливите движења при пливањето може да ја подобрат флексибилноста преку истегнувањето и издолжувањето на мускулите. Исто така, придонесува за подобра рамнотежа и координација, па затоа се препорачува и како техника за рехабилитација кај пациенти со мозочен удар.

Намалување на стресот и подобрување на расположението

Мирната природа на пливањето сама по себе релаксира и го намалува стресот. При пливање се ослободува ендорфин кој го подобрува расположението, ја намалува анксиозноста и ги ублажува симптомите на депресија, нудејќи терапевтско искуство и за телото и за умот.

bazen vo zima

Совети за безбедност при пливање во затворен простор

Набавете удобен, по можност спортски костим за капење и заштитете ја главата со капа за да го намалите ризикот од инфекции.

Туширајте се пред и после пливањето за да одржувате добра хигиена и да го намалите ризикот од инфекции.

Размислете за користење тампони за уши за да спречите навлегување на вода во ушите, што може да го намали ризикот од инфекции на увото, особено во студено време.

Имајте топла облека на располагање веднаш по пливањето за да спречите брзо опаѓање на телесната температура. Некои луѓе практикуваат да ја топлат облеката на парно или топлат пешкир за на глава.

Задолжително загревајте се пред пливање за да ги подготвите мускулите за пливање и правете вежби за истегнување после тренинг за да спречите повреда.

Не заборавајте да останете хидрирани, иако можеби нема да чувствувате жед додека сте во вода.

Без разлика дали барате тренинг за целото тело или начин за да се ослободите од стрес или едноставно промена во рутината, тука е затворениот базен кој нуди пријатна средина за одржување на фитнес целите и подобрување на целокупната благосостојба.

Според Американското здружение за срце, пливањето најмалку 150 минути неделно може значително да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Пливањето е спорт кој децата на возраст од 7 до 17 години најлесно го прифаќаат.
Истражувањето објавено во British Journal of Sports Medicine сугерира дека пливањето го намалува ризикот од хронични болести како срцеви заболувања, мозочен удар и дијабетес тип 2 до 28 %.

Студијата на Медицинскиот факултет на Харвард проценува дека лице со тежина од околу 70 килограми може да согори приближно 372 калории за само 30 минути пливање со умерено темпо.