MK  SQ  EN  

Семејство

Што во слободно време?

Што во слободно време?

ПРОЧИТАЈТЕ „ПАТОТ НА ЉУБОВТА“ ОД ОРИСОН СВЕТ МАРДЕН Кога оние меѓу нас кои живеат во нехармоничност би го избрале патот на љубовта, макар и за кратко, никогаш повеќе не би биле предизвикани да се вра­ тат на стариот начин на живот. Зошто да не пробате? Со години сте измачувани од грижи, страв, омраза и лоша волја; зошто не му свртите…

Повеќе

Сонце што тоне во море…

Сонце што тоне во море…

Одличен кадар за фотка или момент за преродување? Одлучете сами! Кога бевме деца, родителите нѐ караа да не го чепкаме носот, заради бактерии, болести, а во очај знаеа да кажат и „да не ти стане како бабура“. Кога ни се појавија првите знаци на стареење, пријателите нѐ опоменуваа да не претеруваме со фацијалните експресии, бидејќи ќе ги потенцираме брчките. Да,…

Повеќе

Купивте облека со етикета „Fair Trade“ – што всушност направивте?

Купивте облека со етикета „Fair Trade“ – што всушност направивте?

Еко пријателски материјали, органски памук, биоразградливи кеси – да,  денес е возможно да бидете модерни без да ја загрозувате животната средина. Ти благодариме Ема Вотсон! Во случај да не знаевте, актерката е голем поборник против модната индустрија која ги користи животните за свои цели, а на црвениот тепих задолжително позира во креации дизајнирани од пластични шишиња собрани од океаните. Па…

Повеќе

Дестинација – Фискардо – Ново место за одмор во соседството

Дестинација – Фискардо – Ново место за одмор во соседството

Ви останаа денови од ланскиот одмор? Сакате да ги потрошите на некое мирно место? Некаде  во близина, некаде каде што нема да се заборавите од патување, а ќе имате чувство дека сте надвор од овој свет. Токму такво место најдовме на грчкиот остров Кефалонија, станува збор за Фискардо, малечко селце со неповторлива убавина. Распослано на северната страна на бисерот на…

Повеќе

Ваш психолог – Оди во ќош!

Ваш психолог – Оди во ќош!

Како и кога да ја применуваме оваа стара дисциплинска мерка за да не ја влошиме состојбата? Праќањето на детето во ќош е дисциплинска мерка која до ден-денес ја применуваат и родителите и воспитувачите во градинките. Во теорија, оваа мерка звучи брилијантно: детето е немирно, го праќате во ќош за да остане само и за да се смири и, ете, одново…

Повеќе

ИНТЕРВЈУ – Јелена Јованова

ИНТЕРВЈУ – Јелена Јованова

Тие две не само што имаат исто име, туку споделуваат иста енергична, заразна и неодолива насмевка и кога камерите работат и кога се на пауза. Публиката толку многу ја сака Јелена од телевизиската серија „Преспав“, што многумина веруваат дека актерката е идентична со ликот што го толкува. Ова е само потврда за актерските способности на Јелена која во реалниот живот…

Повеќе

СВЕСНОСТА ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО НАЈГОЛЕМА ПРЕВЕНЦИЈА!

СВЕСНОСТА ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО НАЈГОЛЕМА ПРЕВЕНЦИЈА!

Во овој годишен период на големо аерозагадување, препорачливо е сопственото возило да се користи само кога е најнеопходно. Возилата се третите по ред причинители на аерозагадувањето, па во тој контекст сите треба да се потрудиме да покажеме свесност за проблемот и да го минимизираме користењето барем на нашето возило. Адаптабилноста на човековиот организам не може и не смее да биде оправдување за…

Повеќе

ЦВЕЌИЊАТА ВО ДОМОТ СОНЧЕВИНА ВО ЧЕТИРИ ЅИДА

ЦВЕЌИЊАТА ВО ДОМОТ СОНЧЕВИНА ВО ЧЕТИРИ ЅИДА

Секоја билка носи благодет и придобивки на одреден начин. Убавата природна атмосфера и расположение исполнето со елан што ни го даваат растенијата се целосни кога ние самите ги садиме и негуваме. Обидете се да го збогатите вашиот простор и живот со оваа смирувачка активност Цвеќето го менува амбиентот, му дава живост и топлина на домот а благотворно влијае и на…

Повеќе

Бременост – Исхрана и животен стил

Бременост – Исхрана и животен стил

Има премногу митови и лажни аларми кога станува збор за бременоста. Бремената жена треба да биде добро информирана за сопственото здравје, можностите што ги има телото во бременоста и храната што може да се консумира. Важно е да се биде активен во текот на вашата бременост за да останете фит, да се намали стресот и жената да се подготви за раѓање.…

Повеќе

Автохтоните молика и бреслинка – растителни уникати на Пелагонија

Автохтоните молика и бреслинка – растителни уникати на Пелагонија

Познати во енциклопедиите, а сепак некако неоткриени, ендемските видови растенија во Македонија претставуваат необичен предизвик за репортажноистражување. Љубопитството за нови сознанија, па и да се освежи знаењето за нешто познато или подзаборавено, ја создаде идејата „Ваш Аптекар“ да открие некои приказни од македонските региони, скриени токму во уникатните растенија на тие краишта. Репортажите,пак,потикнуваат на патување, истражување и стекнување нови знаења…

Повеќе