MK  SQ  EN  

Здрава Храна

ХЕЛДА

ХЕЛДА

Можеби не може да се пофали со многу витамини, но за разлика од другите житарки, содржи многу повеќе минерали како магнезиум, бакар и манган. Иако хелдата не е житарка, туку семе од овошје. Покрај нејзините антиоксидативни својства, особено е барана поради капацитетот да го модерира нивото на шеќер во крвта, па претставува здрав избор за пациентите со дијабетес тип 2.…

Повеќе

АСПАРАГУС

АСПАРАГУС

Зеленчук со ниска енергетска (93% составен од вода), но висока нутритивна вредност. Најмногу содржи калиум, фосфор, калциум и магнезиум, витамин Ц и Б6. Древните Кинези го користеле како лек против сува кашлица, чиреви и отоци. Тие верувале дека аспарагусот ги намалува болките во нозете, па го ставале и во геловите за туширање. Тој е признат диуретик и најбогат извор на…

Повеќе

Интуиција наместо диета – возможно или не?

Интуиција наместо диета – возможно или не?

Замислете да можете да јадете што сакате и кога сакате без да ја загрозите линијата. Е, па, драги мои, на многу луѓе тоа им успева. Станува збор за интуитивно јадење кое се базира на клучни принципи како отфрлање на идејата за диета и гладување, и, најважно, помирување со храната. Интуитивниот начин на исхрана, всушност, е промислено јадење кое има цел…

Повеќе

Здрав чипс – Грицкајте без грижа на совест

Здрав чипс  – Грицкајте без грижа на совест

  ЧИПС ОД ЦВЕКЛО – Вистинска енергетска ужина благодарение на високото присуство на Ц витамин и железо кои истовремено ќе го зајакнат имунитетот и коските. Фитонутриентот беталаин, што ќе ви ги бојадиса прстите во розово, е одличен за детоксикација. ЧИПС ОД СЛАДОК КОМПИР – Содржи енормни количини витамин А – добар за видот, витамин Ц и витамин Е – одлични за кожата.…

Повеќе

КУРКУМА

КУРКУМА

Коренчето што потсетува на ѓумбир во себе крие низа неоткриени лековити моќи. Она што со сигурност се знае е дека делува терапевтски на низа патолошки состојби како заболувања на кожата, белите дробови и органите за варење. Последните истражувања тврдат дека куркумата може да замени 14 апчиња за лечење различни болки. Богата е со витамини Б6, фолна киселина, калиум, железо, манган,…

Повеќе

ПОМЕЛО

ПОМЕЛО

Овој џиновски цитрус е навистина вкусен, диететски и бескрајно корисен плод. Високиот процент на витамин Ц во составот, го прави број еден сојузник во борбата со вирусите и бактериите. Помелото е богато и со биофлавоноиди кои се борат против клетките на ракот во градите, цревата и панкреасот. Содржи калиум или верен чувар на срцето и пектин кој ги чисти наслагите…

Повеќе

Гласаме ЗА Масти на менито

Гласаме ЗА Масти на менито

Тие не ви се непријатели и не ви ја саботираат диетата Со декади нѐ учеа дека нездравите масти (оние од млекото и месото) се главни виновници за покачување на холестеролот и за затнување на артериите. Но, вистината околу заситените масти е многу покомплицирана. Новата доктрина, објавена во магазинот Lancet, траела една декада и во истата биле вклучени 135.000 испитаници од 18 земји во светот,…

Повеќе

5 супер намирници – коишто сигурно ги имате дома!

5 супер намирници  – коишто сигурно ги имате дома!

  Киноа, кокосово масло, кефир – во последно време постојано слушаме за нови, здрави, намирници на кои едвај можеме да им го запаметиме името, нели? Затоа, ве потсетуваме на неколку здрави херои што сигурно ги имате во кујна. Не откажувајте се од овие 5!  ПУКАНКИ По навика, ги подготвуваме со сончогледово масло, а многумина додаваат путер за да го збогатат…

Повеќе

АМАРАНТ

АМАРАНТ

Амарантот е комплетен протеин – една шолја амарант содржи околу 26 г протеини, во исто толкаво количество ориз има само 13 г протеини. Педијатрите велат дека е добра стартна намирница од причина што не содржи глутен, па одлично се вклопува и во менито на болните од целијакија. Во однос на останатите житарки, амарантот е во предност со високата присутност на…

Повеќе

РОГАЧ

РОГАЧ

Рогачот е слатка и здрава замена за чоколада, какао или засладувач. Ова овошје има двапати поголемо количество калциум од какаото, не содржи кофеин и маснотии, па е одличен за оние со висок крвен притисок. Тој е богат извор на минерали како бакар, калциум, манган, калиум, магнезиум, цинк и селен, а содржи и витамини А, Б2, Б3 и Б6. Изобилува со…

Повеќе