MK  SQ  EN  

Здрава Храна

Пилешко VS јајца

Пилешко VS јајца

Кој предничи на нутритивната листа?   Пилешко   Јајца 35,9 кг пиле и 14,3 кг пилешки стек е просечниот годишен потрошувачки износ на едно македонско домаќинство.   VS 724 јајца е просечната годишна потрошувачка на јајца на едно македонско домаќинство.   Пилешкото месо е богато со омега-3 масни киселини што го подобруваат оптималниот капацитет на срцето, белите дробови и мускулите,…

Повеќе

Џус & смути

Џус & смути

Кога брзиот извор на витамини и минерали станува опасен по здравјето? Не постои кујна во која нема соковник или блендер со што луѓето подготвуваат вкусни напивки со неверојатни нутритивни потенцијали. Преку неколку неодоливи голтки, стигнуваме до неопходните витамини и минерали. Како што вели Алана Мекдоналд, диететичарка од Британската диететска асоцијација: „Дури и луѓето коишто водат сметка за здравата исхрана, консумираат…

Повеќе

Дрен

Дрен

Дренките, суровите, се идеални за превенција од настинки и грип, бидејќи сeна врвот на листата со најмногу витамин Ц во составот. Особено им се препорачуваат на луѓето коишто страдаат од анемија и дијабетес.

Повеќе

Црно семе

Црно семе

Црното семе заслужува да се најде на листата на природни суплементи, бидејќи неговите корисни својства му служат на човекот уште пред 2 илјади години. На почетокот, наоѓало примена при лекување главоболка и низа други болки, но со текот на времето се користело и за лекување на многубројни состојби на дигестивниот тракт како подуеност, дијареја, констипација, хемороиди. Црното семе е делотворно…

Повеќе

Подуеност

Подуеност

Дали е возможно густиот распоред и јадењето на нога да се причината што стомакот ви расте под биро?

Повеќе

Џус & смути

Џус & смути

Кога брзиот извор на витамини и минерали станува опасен по здравјето? Не постои кујна во која нема соковник или блендер со што луѓето подготвуваат вкусни напивки со неверојатни нутритивни потенцијали. Преку неколку неодоливи голтки, стигнуваме до неопходните витамини и минерали. Како што вели Алана Мекдоналд, диететичарка од Британската диететска асоцијација: „Дури и луѓето коишто водат сметка за здравата исхрана, консумираат…

Повеќе

Постпразнично мени

Постпразнично мени

Што да јадете за да го вратите балансот во телото после миксот од благо, кифлички, руска салата, газирани и алкохолни пијалаци?

Повеќе