MK  SQ  EN  

Здравје

ХЕПАТИТ

ХЕПАТИТ

325 милиони луѓе не знаат дека се под закана на тивкиот убиец И покрај тоа што може да се спречат, да се откријат и да се излечат, хепатитот Б и Ц се втора најсмртоносна инфективна болест. Според СЗО, од хепатит секоја година умираат повеќе од 1,3 милиони луѓе во светот, со тоа оваа болест им предничи на туберколозата, маларијата и…

Повеќе

Уметноста на совршената дремка

Уметноста на совршената дремка

Што прават луѓето кога ќе им се приспие на пладне? Пијат кафе, многу кафе, бидејќи ретко кој може да си дозволи да дремне. Но, и кога можат, луѓето, сепак, одлучуваат да останат будни поради некое непишано правило дека попладневната дремка е резервирана за малите деца, а од друга страна, неа многумина ја поврзуваат со мрзливост. Зошто да спиете кога за…

Повеќе

Микромедитација – Релаксирајте се ВО ОД со обврските

Микромедитација  – Релаксирајте се ВО ОД со обврските

Медитација или чистач на умот – докажано го намалува крвниот притисок, ја лекува депресијата, а има и моќ да ги ублажи симптомите на СИЦ или синдромот на иритабилно црево. Ниту Ковид-19 повеќе не е изговор, бидејќи има начин како да се фокусирате на сегашноста, на мирисите, на емоциите и глетките, без да посетувате групни часови. Бонус: и без да се…

Повеќе

Масажа за мазно лице

Масажа за мазно лице

Што корист ќе имате ако редовно го масирате лицето? Ќе се ослободите од вишокот течности, ќе ја намалите тензијата на фацијалните мускули, ќе поттикнете циркулација. Дополнително, ќе го намалите нивото на стрес, а со тоа ќе го одржите балансот на хормоните кои предизвикуваат акни. Сѐ што ви треба се 5 минути, чисти раце и масло за лице или серум. Дефинирајте…

Повеќе

Интуиција наместо диета – возможно или не?

Интуиција наместо диета – возможно или не?

Замислете да можете да јадете што сакате и кога сакате без да ја загрозите линијата. Е, па, драги мои, на многу луѓе тоа им успева. Станува збор за интуитивно јадење кое се базира на клучни принципи како отфрлање на идејата за диета и гладување, и, најважно, помирување со храната. Интуитивниот начин на исхрана, всушност, е промислено јадење кое има цел…

Повеќе

Запознајте го вашиот најголем непријател и победете го!

Запознајте го вашиот најголем непријател и победете го!

Сакам да вежбам, но немам време. Мора да почнам да се хранам здраво, но тоа ќе ме чини многу пари. Треба да посетам некој курс, но нема кој да се погрижи за децата. И, така секој ден, постојано ги одложуваме идеите барајќи секакви изговори иако причинителот е еден. Појдете пред огледало и ќе го запознаете. Иако поважното прашање е: како…

Повеќе

5 непријателски супстанции – Што не смее да содржат кремовите за нега?

5 непријателски супстанции  – Што не смее да содржат кремовите за нега?

Вие сте од „зелените“? Сигурни сте? Не е доволно само органското да влезе во ладилникот, за да имате целосно здрав начин на живот. Неопходно е преуредување и на шкафчето во тоалетот. Но, не сте направиле многу ако се фокусирате само на лицето, напротив, најголема апсорптивна моќ има кожата на телото, бидејќи зафаќа најголема површина. Појаснување: поважно е што нанесувате по…

Повеќе

Здравјето има зелена боја!

Здравјето има зелена боја!

Од листови, во нашата кујна доминираат оние од зелка, марула и спанаќ – ако сте расположени да ја проширите листата и во поглед на вкусови и во поглед на нутритивни придобивки, тогаш сте на вистинското место. Сарепска горчица  Готвењето на пареа е најсоодветен начин за подготовка на овој зелен сестрински зеленчук на кељот, бидејќи на тој начин значително ќе го…

Повеќе

МЕЛАНОМ

МЕЛАНОМ

30 ДО 50% ОД СЛУЧАИТЕ НА ОВОЈ ТИП НА РАК НА КОЖА НАСТАНАЛЕ ОД ВЕЌЕ ПОСТОЕЧКИТЕ БЕНКИ – ДАЛИ ОДГОВОРНОТО ИЗЛОЖУВАЊЕ НА СОНЦЕ МОЖЕ ДА НАПРАВИ РАЗЛИКА?

Повеќе

ПОМЕЛО

ПОМЕЛО

Овој џиновски цитрус е навистина вкусен, диететски и бескрајно корисен плод. Високиот процент на витамин Ц во составот, го прави број еден сојузник во борбата со вирусите и бактериите. Помелото е богато и со биофлавоноиди кои се борат против клетките на ракот во градите, цревата и панкреасот. Содржи калиум или верен чувар на срцето и пектин кој ги чисти наслагите…

Повеќе