MK  SQ  EN  

Совети

Што во слободно време?

Што во слободно време?

ПРОЧИТАЈТЕ „ПАТОТ НА ЉУБОВТА“ ОД ОРИСОН СВЕТ МАРДЕН Кога оние меѓу нас кои живеат во нехармоничност би го избрале патот на љубовта, макар и за кратко, никогаш повеќе не би биле предизвикани да се вра­ тат на стариот начин на живот. Зошто да не пробате? Со години сте измачувани од грижи, страв, омраза и лоша волја; зошто не му свртите…

Повеќе

Сонце што тоне во море…

Сонце што тоне во море…

Одличен кадар за фотка или момент за преродување? Одлучете сами! Кога бевме деца, родителите нѐ караа да не го чепкаме носот, заради бактерии, болести, а во очај знаеа да кажат и „да не ти стане како бабура“. Кога ни се појавија првите знаци на стареење, пријателите нѐ опоменуваа да не претеруваме со фацијалните експресии, бидејќи ќе ги потенцираме брчките. Да,…

Повеќе

Сонувајте по свое

Сонувајте по свое

Една нова техника за спиење ветува дека ќе се разбудите попозитивни, попродуктивни, а следната ноќ ќе си легнете без ниту една заостаната обврска. Ве заинтересиравме, нели? Се согласувате ли дека нема нешто подосадно од тоа да слушате за нечиј сон? Ве уверуваме дека темава за сон нема да биде ист случај!  Ви се случило ли досега, сред сон да станете…

Повеќе

СКЛЕКОВИ

СКЛЕКОВИ

Речиси во сите фитнес програми се вклученисклековите, проблемот е што ретко кој може да издржи да ги прави. Десет секунди и рацете почнуваат да ви се тресат, а задникот ви паѓа на подот? Ве разбираме, но и вие разберете дека вреди да ја совладете оваа вежба. Зошто? Склековите ги зајакнуваатстомачните мускули, вклучувајќи ги и подлабоките до кои потешко се стасува…

Повеќе

Купивте облека со етикета „Fair Trade“ – што всушност направивте?

Купивте облека со етикета „Fair Trade“ – што всушност направивте?

Еко пријателски материјали, органски памук, биоразградливи кеси – да,  денес е возможно да бидете модерни без да ја загрозувате животната средина. Ти благодариме Ема Вотсон! Во случај да не знаевте, актерката е голем поборник против модната индустрија која ги користи животните за свои цели, а на црвениот тепих задолжително позира во креации дизајнирани од пластични шишиња собрани од океаните. Па…

Повеќе

Дестинација – Фискардо – Ново место за одмор во соседството

Дестинација – Фискардо – Ново место за одмор во соседството

Ви останаа денови од ланскиот одмор? Сакате да ги потрошите на некое мирно место? Некаде  во близина, некаде каде што нема да се заборавите од патување, а ќе имате чувство дека сте надвор од овој свет. Токму такво место најдовме на грчкиот остров Кефалонија, станува збор за Фискардо, малечко селце со неповторлива убавина. Распослано на северната страна на бисерот на…

Повеќе

Дали ми треба нов режим за нега на лицето во пролет? ДА! 

Дали ми треба нов режим за нега на лицето во пролет?  ДА! 

  Кожата на лицето во текот на годината поминува низ клучни транзиции, а со цел да го добиете најдоброто од неа, неопходно е да ја оптимизирате нејзината функција преку соодветна сезонска хидратација. ХИДРАТАЦИЈА И кога температурите опаѓаат и кога растат, кожата се соочува со предизвикот наречен хидратација. Ако сакате полна, хидратирана кожа со ефект на оросеност, тогаш побарајте лесен серум…

Повеќе

Ваш психолог – Оди во ќош!

Ваш психолог – Оди во ќош!

Како и кога да ја применуваме оваа стара дисциплинска мерка за да не ја влошиме состојбата? Праќањето на детето во ќош е дисциплинска мерка која до ден-денес ја применуваат и родителите и воспитувачите во градинките. Во теорија, оваа мерка звучи брилијантно: детето е немирно, го праќате во ќош за да остане само и за да се смири и, ете, одново…

Повеќе

Мигрена

Мигрена

> Дали знаевте? Мигрената е шеста на список болести кои го онеспособуваат човекот. Членството на страдалници од најтешкиот облик на главоболка која буквално го онеспособува човекот, брои 30 милиони и тоа поголем број се жени. Како да си помогнете?Мигрената е главоболка која го онеспособува човекот во секоја смисла на зборот, а најмногу се чувствува во пределот на слепоочниците, челото и…

Повеќе

ИНТЕРВЈУ – Јелена Јованова

ИНТЕРВЈУ – Јелена Јованова

Тие две не само што имаат исто име, туку споделуваат иста енергична, заразна и неодолива насмевка и кога камерите работат и кога се на пауза. Публиката толку многу ја сака Јелена од телевизиската серија „Преспав“, што многумина веруваат дека актерката е идентична со ликот што го толкува. Ова е само потврда за актерските способности на Јелена која во реалниот живот…

Повеќе