MK  SQ  EN  

Тема: PlusPharma Совети

Кога успехот е сигурен? – Кога на патот до него има безброј пречки, еве зошто…

Кога успехот е сигурен?  – Кога на патот до него има безброј пречки, еве зошто…

Тркачите, оние што рушат рекорди, имаат поголемо срце од обичните луѓе. Елитните пијанисти можат да ги мрдаат прстите во незамисливи правци. Бразил постојано ги продуцира најдобрите фудбалери во светот. Глувците изложени на контролирана доза стрес, имаат зголемени мозочни ќелии. Причината? Неудобност! Тркачите и пијанистите тренираат до точка на исцрпување, додека бразилските деца играат со побрза, потешка и поцврста топка за…

Повеќе

Масажа за мазно лице

Масажа за мазно лице

Што корист ќе имате ако редовно го масирате лицето? Ќе се ослободите од вишокот течности, ќе ја намалите тензијата на фацијалните мускули, ќе поттикнете циркулација. Дополнително, ќе го намалите нивото на стрес, а со тоа ќе го одржите балансот на хормоните кои предизвикуваат акни. Сѐ што ви треба се 5 минути, чисти раце и масло за лице или серум. Дефинирајте…

Повеќе

Запознајте го вашиот најголем непријател и победете го!

Запознајте го вашиот најголем непријател и победете го!

Сакам да вежбам, но немам време. Мора да почнам да се хранам здраво, но тоа ќе ме чини многу пари. Треба да посетам некој курс, но нема кој да се погрижи за децата. И, така секој ден, постојано ги одложуваме идеите барајќи секакви изговори иако причинителот е еден. Појдете пред огледало и ќе го запознаете. Иако поважното прашање е: како…

Повеќе

КУРКУМА

КУРКУМА

Коренчето што потсетува на ѓумбир во себе крие низа неоткриени лековити моќи. Она што со сигурност се знае е дека делува терапевтски на низа патолошки состојби како заболувања на кожата, белите дробови и органите за варење. Последните истражувања тврдат дека куркумата може да замени 14 апчиња за лечење различни болки. Богата е со витамини Б6, фолна киселина, калиум, железо, манган,…

Повеќе

ПОМЕЛО

ПОМЕЛО

Овој џиновски цитрус е навистина вкусен, диететски и бескрајно корисен плод. Високиот процент на витамин Ц во составот, го прави број еден сојузник во борбата со вирусите и бактериите. Помелото е богато и со биофлавоноиди кои се борат против клетките на ракот во градите, цревата и панкреасот. Содржи калиум или верен чувар на срцето и пектин кој ги чисти наслагите…

Повеќе

Стомачни со раце и нозе во вис

Стомачни со раце и нозе во вис

ФИТНЕС ИНСТРУКТОРИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ: ОВОЈ ТИП НА СТОМАЧНИ ВЕЖБИ ДА СЕ ПРАВАТ ОТКАКО ДОБРО ЌЕ ГИ ЗАГРЕЕТЕ И, УШТЕ ПОВАЖНО, ЌЕ ГИ ИСТЕГНЕТЕ МУСКУЛИТЕ НА ЦЕЛОТО ТЕЛО. НАЈУБАВО Е ДА СЕ ПРАВАТ НА КРАЈОТ ОД ТРЕНИНГ СЕСИЈАТА.

Повеќе

ФАРМАЦЕВТ ВО СЛУЖБА НА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ

ФАРМАЦЕВТ ВО СЛУЖБА НА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ

Со сите свои активности Фармацевтот несомнено има една од клучните улоги во системот на здравствена заштита. Како “експерт за лекови”, тој поседува вештини и знаења, донесува одлуки и дава препораки кои се од витално значење за пациентот. Фармацевтска грижа и хумана посветеност Соодветната употреба на лековите и медицинските средства се составен дел на здравствените протоколи за обезбедување здравствена заштита на…

Повеќе