Lara Ivanova – Kur ajo që është maqedonase tingëllon moderne

Lara Ivanova – Kur ajo që është maqedonase tingëllon moderne

Ajo ka një zë engjëllor. Tekstet e këngëve të saj ngjiten në shpirt dhe na kujtojnë sa e bukur është gjuha jonë. Muzika e saj është një freskim i vërtetë për audiencën dhe dëshmi se tingulli modern është i mundur në maqedonisht.
Videot e të gjitha këngëve të saj të deritanishme janë shprehje e estetikës së pastër dhe perfeksionizmit në të cilat ndërthuren muzikaliteti, talenti i kërcimit dhe talenti i aktrimit që posedon kjo vajzë e re.
Lara, krejtësisht e natyrshme, gjithmonë interesante në stil dhe e moderuar në sjellje, imponon një nivel botëror profesionalizmi në industrinë e muzikës vendase dhe pikërisht kjo është ajo që duhet që skena të gjallërohet më në fund.

1. Thonë se artistët kanë vështirësi në komunikim, sidomos kur bëhet fjalë për emocionet e tyre, ndaj zgjedhin artin për të hapur shpirtin e tyre. A vlen e njëjta gjë për ju? Cili nga artet që kultivoni ju jep hapësirën më të madhe për t’u shprehur dhe për të qenë plotësisht vetvetja?

• Sigurisht, është më e lehtë për një artist të shprehë ndjenjat e tij përmes veprave të tij. Çdo vepër arti ka historinë e saj dhe fsheh një mesazh. Është më e mira për mua kur mund të shprehem përmes muzikës dhe kërcimit, më japin hapësirën më të madhe për të shprehur çdo emocion tim dhe për të qenë vetvetja.

2. Rrjetet sociale sigurisht që ju lehtësojnë komunikimin me fansat tuaj, por a keni mundësi të bisedoni me ta live apo askush nuk ka më guxim ta bëjë këtë? A ka një yll muzikor një shans për të nënshkruar autografe sot?

• Në ditët e sotme, sigurisht që komunikimi me fansat bëhet më së shumti përmes rrjeteve sociale. Nga njëra anë është e mirë sepse mund të flasësh me të gjithë, por nga ana tjetër është arsyeja që, për shembull, sot jepen më rrallë autografe. Njerëzit ndihen më të lirë nëse flasin përmes rrjeteve sociale, ndaj janë të paktë ata që do t’ju afrohen live dhe nëse e bëjnë, zakonisht nuk kërkojnë autograf, por foto së bashku.

A e dini se…
  • Lara pati performancën e saj të parë në vitin 2010, në festivalin muzikor për fëmijë “Super Star” me këngën “Fabrika e buzëqeshjeve” të kompozitorit dhe producentit muzikor Aleksandar Masevski.
  • Lara filloi të merret me balet në moshën 6 vjeçare. Aktualisht është në vitin e 3-të në gjimnazin “Ilia Nikolovski-Luj” në Degën e Baletit Klasik.
  • Në vitin 2014 fitoi vendin e parë në konkursin “Skopje Open” në kategorinë e baletit modern. Në të njëjtin vit fitoi vendin e tretë në konkursin ndërkombëtar në Sofje të Bullgarisë në kategorinë e baletit klasik.
  • Nga 2010 deri në 2019 mori pjesë në shfaqjet e baletit të MOB – “Arrëthyesi” dhe “Piter Pan”.
  • Ajo u shfaq para audiencës vendase për herë të parë në vitin 2019 në festivalin “Makefest” me këngën “Koj te uçi taka (Kush të mësoi ashtu)” të kompozitorit dhe producentit muzikor Ile Spasov me çmim për aranzhmanin më të mirë.
  • Në vitin 2019 ajo luajti rolin e Grace Farrell në “Annie Junior” – muzika e parë e licencuar e Filarmonisë në Broadway për fëmijë dhe të rinj.
  • “Flower Of Sorrow” është kënga me të cilën Lara performoi në Eurovision Song Contest 2022.
3. Ju jeni të përkushtuar ndaj baletit, muzikës dhe aktrimit me të njëjtin pasion dhe dashuri. Intensiteti me të cilin pushton skenën ndoshta i detyrohet faktit që jetoni me disa arte në të njëjtën kohë?! Si plotësojnë këto arte njëra-tjetrën në performancën tuaj dhe sa ju ndihmojnë në ndërtimin e karrierës tuaj?

• Që në moshë të vogël jam marrë me balet, muzikë dhe aktrim dhe i konsideroj po aq të rëndësishëm në ndërtimin e karrierës sime, sepse më ndihmojnë të ndihem më i sigurt në skenë, më lejojnë të jem më kreativ, më japin mundësinë të bëj shfaqje dhe video specifike, me një ndjeshmëri artistike, sepse artet janë të lidhura pazgjidhshmërisht dhe përbëjnë një tërësi në shprehjen time artistike.

4. Sa kohë të lirë keni për të shijuar thjesht rininë tuaj? Si ju pëlqen të kaloni orët tuaja të lira gjatë ditës?

• Me gjithë detyrimet e shumta që kam, gjithmonë përpiqem të bëj një plan të mirë për prioritetet e ditës dhe të gjej kohë të lirë për veten, të dashurit e mi, për të kaluar me miqtë, për një film të mirë, libër, lojë, shëtitje…

Lara Ivanova

5. Është e qartë se ju jeni një person punëtor dhe i disiplinuar dhe puna juaj e palodhur ka filluar të japë rezultate, ndaj çfarë këshille do t’u jepnit të gjithë atyre të rinjve që kanë frikë të punojnë për ëndrrat e tyre? Cila është ëndrra juaj më e madhe?

• Ëndrra ime më e madhe që në moshë shumë të hershme është të merrem me muzikë dhe të kem karrierën time, kështu që tani që ëndrra ime dalëngadalë po realizohet, vazhdoj të punoj për veten dhe gjithçka që imagjinoj, për të përmirësuar karrierën time me performanca të shumta, koncerte, këngë të reja, bashkëpunime dhe projekte. Këshilla ime për të gjithë talentet e rinj është që të mos kenë frikë, të besojnë në veten tuaj, të punojnë shumë, të jenë këmbëngulës dhe të mos dorëzohen, sepse asnjë profesion nuk është i lehtë. Përveç talentit, duhet shumë punë, dashuri dhe besim për të realizuar ëndrrat.

6. Sa ju krijon presion fakti që keni fansa që ndjekin çdo hap tuajin, identifikohen me ju, duan t’ju ngjajnë, që të silleni dhe të ndani mendime për tema të caktuara?

• Mbi të gjitha shpresoj që të jem shembull i mirë për ata që më ndjekin, veçanërisht për brezin e ri. Përpiqem të jem gjithmonë e moderuar në stil dhe sjellje, performanca, deklarata, postime në rrjetet sociale dhe gjithmonë në plan të parë fokusohem tek muzika ime.

 

7. A vijnë fansat tek ju për këshilla dhe si i trajtoni ju personalisht komentet e ashpra dhe qasjen agresive që po përhapet gjithnjë e më shumë në internet?

• Jam gjithmonë në dispozicion për çdo këshillë apo sugjerim. Shumica e komenteve që marr janë pozitive, ka edhe negative, por shumë më rrallë. Respektoj mendimin e të gjithëve, normalisht pranoj edhe komente të mira edhe të këqija, por ato komente “urrejtjeje” i shpërfill.

8. Tekstet e këngëve tuaja janë magjepsëse, shumë komentojnë se ato nxjerrin në pah bukurinë e gjuhës maqedonase, por sa është e thurur jeta juaj në to?

• Në disa këngë më pak, në disa më shumë, por mund të them me siguri se në secilën prej tyre kam gjetur veten në një farë mënyre. Secili prej teksteve më zgjon një emocion të veçantë dhe i përcjell sikur të kem përjetuar gjithçka për të cilën po këndoj.

Lara Ivanova

9. Ndonëse je e re dhe në fillimet e karrierës, nuk të lë përshtypjen e një këngëtari mendjemadh dhe mendjemadh. Kjo veçori është për shkak të edukimit në shtëpi apo është mekanizmi juaj për t’u mbrojtur nga të gjitha aspektet e ashpra të profesionit tuaj?

• Po, është padyshim një veçori e edukatës shtëpiake dhe e procesit edukativ që kam kaluar deri më tani, dhe gjithashtu dua të prezantohem para publikut ashtu siç jam – natyrale dhe modeste. Do të vazhdoj t’i kultivoj ato vlera në karrierën time.

10. Si kujdeseni për pamjen tuaj, a keni një dietë të veçantë dhe a merreni me sport? Kush është përgjegjës për stilin tuaj?

• Duke qenë balerinë, bëj një jetë të shëndetshme, që do të thotë ushtrime të përditshme, ngrohje dhe shtrirje të trupit, konsumim të shumë lëngjeve dhe ushqimeve të shëndetshme, frutave dhe perimeve. Për stilin tim kujdesem kryesisht vetë, por nëse është e nevojshme bashkëpunoj edhe me stilistë, të cilët kujdesen për pamjen time gjatë incizimit të videoklipit dhe performancave.